AJANS ÇERKEŞ

Başkan Sopacı Hakkındaki İddialara Yanıt Verdi

Başkan Sopacı Hakkındaki İddialara Yanıt Verdi

15 Ocak 2021 15:33

Başkan Sopacı Hakkındaki İddialara Yanıt Verdi

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı gazeteciler ile bir araya gelerek çalışmalarını anlattı.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı Çerkeş Millet Kıraathanesinde kahvaltı programı düzenledi. Programa Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Saçak Belde Belediye Başkanı Ramazan Yarım,  Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Kudret, Kamil Aktar, Yasin Yazı, Kadir Dırmukçu ve Zeynel Çiltaş ile basın mensupları katıldı. Programda 2014 yılından bugüne yapılan çalışmaları anlatan Başkan Sopacı toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz hafta Çerkeş’te sokak köpeklerinin katledilmesi Türkiye gündeminde de geniş yer bulmuştu. Hayvan sever vatandaşlar konunun muhatabı olarak Çerkeş Belediyesini işaret etmişti. Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, toplantıda iletilen soru üzerine konuyla ilgili ilk kez açıklamada bulundu.

‘BU OLAYI BİZDEN BİRİ YAPTIYSA CEZALANDIRIRIZ’

Etraftaki il ve ilçeler sokak köpeklerini Çerkeş’e getirip bırakıyorlar. Yaz tatilinde Çerkeş’e gelen gurbetçilerimiz bakmak için köpek alıyor güz sonu dönecekleri zaman da köpekleri çarşıya bırakıp gidiyorlar. Bu yüzden dolayı çarşıda yaklaşık bin adet sokak köpeği var. Biz köpekleri öldürsek Çerkeş’te köpek kalmaması lazım çarşıda bir gezin bakın her yerde sokak köpeği var. Ben veteriner hekimim öldürme konusunda vicdanen rahatsızım. Böyle bir durum olamaz. Eğer bunu bizim Belediye çalışanlarımız yaptıysa cezalandırırız. Benim çiftliğim de 10 adet köpeğim 10’dan fazla da kedim var. Bunları mamalarla besliyorum ama dışarı salmıyorum. Çarşıdan her eksilen köpeğin sorumlusunu Belediye olarak düşünüyorlar böyle bir durum söz konusu değildir.

‘HAYVAN BARINAĞINA KARŞI ÇIKIYORLAR’

Çerkeş’te vatandaşlar sokak hayvanlarının saldırılarına maruz kaldığına dair bize çok sayıda bilgi geliyor. Bize hayvan barınağı yapın diyorlar biz yapacağız ama hayvanların hür dolaşmaları gerekiyor diye Hayvan severler buna karşı çıkıyor. Bize köpekleri toplamamız ya da öldürmemiz konusunda vatandaşlar baskı yapıyor. Bu vicdansızlıktır biz bunu yapamayız. Biz böyle bir şeyi yapamayız deyince vatandaşta hırslanıyor gidiyor ya köpeği öldürüyor yada toplayıp bir yere atıyor.

‘KATİL BELEDİYE DİYE BAĞIRDILAR’

Geçen haftaki olayda ise ölü köpeklerin alınması için Belediyemizin çavuşunu aramışlar. Çavuş da çöp kamyonu göndermiş hata tabi başka bir araba gönderilebilirdi. Temizlik işçilerimiz de belirtilen adreslere gidip köpekleri toplamış. Vatandaşlar da çöp arabasında ki köpekleri görünce Katil belediye diye bağırıyor. Oradaki temizlik işçilerimizde kendini ifade edememiş.

‘HAYVAN BARINAĞINI YAPACAĞIZ’

Hayvan barınağını nasip olursa yapacağız ama kesin çözüm bu değil. Köpek barınaklarını görüyoruz hayvanlar aç, bakımsız kalıyor ve sürekli köpeklerin değiştiğini görüyoruz.

Hayvan severlerin köpeklerin üzerindeki uyuşturucu iğnelerin sadece belediyeler tarafından temin edildiği iddiasına da cevap veren Başkan Sopacı, “Bu iğneleri herkes temin edebilir. Herkes internet sipariş vererek bu iğnelere ulaşabilir. İğneleri sadece belediyeler temin eder diye bir olay söz konusu değildir.” dedi

#başkan #sopacı #hakkındaki #iddialara #yanıt #verdi