AJANS ÇERKEŞ

Belediye, Müteahhide Tolerans Mı Gösterdi?

Belediye, Müteahhide Tolerans Mı Gösterdi?

05 Eylül 2019 16:46

Yenikent Mahallesindeki Binalarda Asansör Çilesi Pes Dedirtti.

Yenikent Mahallesi Ali Rıza Efendi Caddesindeki bir Müteahhide ait binalarda üç yıldır asansörü kullanamayan apartman sakinleri isyan etti!

Üç yıl önce inşaatı tamamlanan Yenikent Mahallesindeki Çerkeşli iş insanı Orhan Dengiz’e ait binalarda, Çerkeş Belediyesinin denetimlerinin ardından  ‘yapı kullanma izin belgesi’ verildi.

Müteahhidin iskan ruhsatı alabilmesi için inşaat tamamlandığında projesine uygun olması gerekiyor.  Usulüne uygun olan bina ise Belediye tarafından denetlenmesinin ardından ‘yapı kullanma izin belgesi’ veriliyor. Orhan Dengiz’e ait bu binalarda asansör üç yıldır kullanılamıyor.

Apartman sakinleri Asansörün motoru ve Çağırma Butonunun bile olmadığını iddia etti.

İSKAN VERİLMEDEN ÖNCE BİNA DENETLENDİ Mİ?

Binanın tamamlanmasının ardından yapı kullanma izin belgesi alınabilmesi için Belediye tarafından binada denetim yapılması gerekiyor. Binayı denetleyen ve bu binaya izin belgesi veren Çerkeş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü binayı denetledi mi? Eğer bina denetlendiyse binadaki engelli rampası olmamasına dikkat edilmedi mi? Asansör butonu ve asansörün motoru olmayan binada asansör test edildi mi? Edildiyse asansör çalışıyormuydu?

MÜTEAHHİDE GÖZ MÜ YUMULDU?

Orhan Dengiz’e ait engelli rampası olmayan ve üç yıldır asansörü aktif olmayan binaya iskan verilmesi akıllara şüphe düşürdü. Apartman sakinleri, Müteahhit ile Belediye arasında usulsüzlük olup olmadığını tartışıyor.

KULLANILAMAYAN ASANSÖR TEHLİKE SAÇIYOR

Binadaki bir diğer skandal ise üç yıldır kullanılmayan asansörün kapısının olamaması. Binadaki küçük çocukların kolaylıkla erişebileceği veya yetişkin bir insan bir anlık dalgınlığı ile içine düşebileceği yaklaşık 10 metrelik bir asansör boşluğu mevcut. Kapısı olmayan ve yerden yüksekliği yaklaşık 10 metreyi geçen asansör boşluğuna bir vatandaşın düşmesi ölümle sonuçlanabilir.

Bahsi geçen müteahhide gösterilen tolerans aynı şekilde diğer müteahhitlere gösterildi mi? Çerkeş Belediyesi ile Müteahhit Orhan Dengiz arasında bir anlaşma mı var?

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ

İmar Kanununun 30. Maddesine göre, yapı tamamlandıktan sonra belediye veya valiliklerce ana yapının bütün bağımsız bölümleri için verilen ve bağımsız bölümlerin amacına uygun kullanılabilir durumda ve projesine uygun inşa edildiğini gösteren belgedir. Bu belge bir apartmanın sadece bir kısım bağımsız bölümleri için verilmişse cins değişikliği yapılamaz ve kat mülkiyetine geçilemez.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ (İSKAN RUHSATI)  İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

Yapı Kullanma İzin Belgesi İlgili Belediyeden Alınır. Ancak Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı) Alınabilmesi İçin Aşağıdaki Belgelerin Belediyeye İbraz Edilmesi Gerekir.

Kat Malikleri Eğer İlgili Binaya Daha Önce Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı) Almamış İseler; Kendileri Açısından Kat Mülkiyetine Geçişte İlgili Tapu Müdürlüğüne Vermeleri Gereken Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı) ‘nın Alımı İçin Aşağıda Yazılmış Olan Belgelerin Belediyeye Verilmesi Zorunludur.

 

1- BAŞVURU DİLEKÇESİ (MAL SAHİBİNDEN)

2- TAPU ÖRNEĞİ  TAPU (TAPU SAHİBİNİN TC KİMLİK NOSU) (TAPU SAHİBİ FİRMA İSE EN YÜKSEK HİSSEYE SAHİP KİŞİNİN TC KİMLİK NOSU VE TİCARET SİCİL GAZETESİ) (VERGİ LEVHASI)

3- YAPI RUHSATI ÖRNEĞİ ( 5 SENEYİ GEÇMEMİŞ) ( BELEDİYEDEN ALINMIŞ OLAN)

4- VERGİ DAİRESİ İLİŞİK KESME BELGESİ (EK: 6) (VERGİ İLİŞİĞİ KESİLDİĞİNE DAİR BELGE) (VERGİ DAİRESİNDEN ALINACAK)

5-  SSK İLİŞİKSİZ BELGESİ (SSK İLİŞİK KESME BELGESİ (EK: 7)) (SSK İLİŞİĞİ KESİLDİĞİNE DAİR BELGE) (SSK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINACAK)

6-  TELEKOM ANKASTRE RAPORU

7-  YAPI DENETİM İSKAN RAPORU – GEREKEN EKLERİ AŞAĞIDA GÖSTERİLMİŞTİR. – BU BELGELER YAPI DENETİM ŞİRKETİNDEN ALINACAKTIR.

a) FENNİ MESULLERCE YAPININ PROJELERİNE, FEN VE SAĞLIK KURALLARINA UYGUN OLARAK YAPILIP YAPILMADIĞINI BELİRTİR YAPI DENETİM FORMU

a1- TEKNİK RAPOR (YAPI DENETİMLİ DEĞİL İSE) (EK: 1)
a2-TAAHHÜTNAME (YAPI DENETİMLİ DEĞİL İSE) (EK: 2)

b) YAPI DENETİM KURULUŞUNUN “YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLMESİNDE HERHANGİ BİR SAKINCA YOKTUR TAAHHÜTNAMESİ” (EK: 4)

c)  YAPI DENETİM KURULUŞUNUN İŞ BİTİRME BELGESİ

d)  YAPI DENETİM DEFTERİ

e)  YAPI DENETİM SORUMLUSUNUN VE DENETÇİLERİNİN TC KİMLİK NOSU, ODA BELGE NOSU VE İKAMETGÂH ADRESLERİ

8- İŞ BİTİRİM BELGESİ (SIHHİ TESİSAT USTASININ ADI, SOYADI, İMZASINI İÇERİR)

9- ONAYLI PROJEDE VAR İSE SIĞINAK KOMİSYON RAPORU (…. İLÇESİ SİVİL SAVUNMA MÜDÜRLÜĞÜNDEN “İSKÂNA ESAS SIĞINAK RAPORU” (EK: 3)) – SIĞINAK RAPORU ( SIĞINAK VAR İSE) (İLÇE SİVİL SAVUNMADAN ALINACAK)

10 – ………. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞININ “YANGINA UYGUNLUK KONTROLÜ” (EK: 5) – İTFAİYE ONAYI – ( YANGIN MERDİVENİ VAR İSE) Örneğin İstanbulda İBB İtfaiye Müdürlüğü Onayı )

11-  İLGİLİ SU VE KANALİZASYON DAİRESİNDEN  KANALİZASYON HATTINA BAĞLI OLUP OLMADIĞINA DAİR YAZI – (ONAY)(Örneğin İstanbulda İSKİ ONAYI , Beylikdüzü İlçesi ise İSKİ- 3. Kanal Bölge Şefliğinden Alınacak Onay)

12 – YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ HİZMET BEDELİ 

13 – İŞLETME BELGESİ

14 – ZEMİN ETÜD RAPORU(YAPI RUHSATI ………… OSB MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINMAMIŞSA)

15-  ASANSÖR VAR İSE ASANSÖR RUHSATI – RUHSAT MEVCUT İSE ASANSÖR YILLIK MUAYENESİ TAMAM OLMALIDIR.

Asansör Yıllık Muayenesinin Tamam Olması İçin Gerekli Evraklar İse;

a) Asansör Ruhsat Fotokopisi
b) Bakım Sözleşmesi ( Bakım Yapan Firma İle Yöneticilik Arasında Yapılan Sözleşme)
c) Bakımcı Firma Belgesi ( Bakım Yapan Firmanın Bakımcı Belgesi Olup Kendilerinin Bu Belgesinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Onayı Olması Gerekir)
d) 2 Adet Asansör Muayene Raporu ( Bu Rapor Örneğine Sitemizden veya İlgili Belediyeden Ulaşabilirsiniz.)

Asansör Ruhsatı Yok İse ; Asansör Ruhsatı İlgili Belediyeden Alınacaktır. Ancak Ruhsatı Olmayan Asansör İçin Belediyeye Aşağıdaki Belgelerin Verilmesi Gerekir.

a) Asansör Projesi (İmalatçısından Alınarak Belediyeye Verilecek.)
b) Onaylı Bir Kuruluştan AT Tip İnceleme Belgesi ( Bu Belge CE Belgesi – H Modülü …  Açısından Alınacaktır) (Bu Belgede Belediyeye Verilecektir.

Ruhsatı Belediyeden Daha Önce Alınmış Olan Asansörlere Ait İse Asansör Yıllık Muayeneleri Yapılmış Olacaktır.

16-  ASANSÖR VAR İSE ASANSÖRE AİT  BELEDİYE MAKİNE RUHSAT MÜDÜRLÜĞÜNDEN ONAY –  İLGİLİ BELEDİYE MAKİNE RUHSAT MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINACAKTIR.

17-  İSKAN HARÇ MAKBUZU – İLGİLİ BELEDİYENİN GELİRLER SERVİSİNDEN ALINACAKTIR.

18- MAKİNE RUHSAT HARÇ MAKBUZU – İLGİLİ BELEDİYENİN GELİRLER SERVİSİNDEN ALINACAKTIR.

19– MİMARİ PROJE MÜELLİFİNİN TC KİMLİK NUMARALARI

20– MÜTEAHHİT İÇİN İSTENEN BELGELER

A) MÜTEAHHİDİN ODA KAYIT BELGESİ (TARİH VE BELGE NOSU YAZILI OLACAK)
B) MÜTEAHHİDİN VERGİ LEVHASI
C) SİGORTA SİCİL NOSU
D) TİCARET SİCİL GAZETESİ
E) EN YÜKSEK HİSSEYE SAHİP KİŞİNİN TC KİMLİK NOSU

 

(Bahsi geçen müteahhide ait binalar görseldekilerdir.)

 

#belediye #müteahhide #tolerans #mı #gösterdi