AJANS ÇERKEŞ

'KARA TREN'

'KARA TREN'

11 Haziran 2019 13:01

KARA TREN

Merhaba ben Süleyman Gültop beni tanıyanlarınız vardır. Tanımayanlarla umarım bu sütunlarda tanışırız. Ara sırada da olsa burada olacağım.

Ramazan Bayramını yeni uğurladık. Kimimiz ailelerinin yanına kimimiz tatil beldelerine gitti.  Şimdi basından öğreniyoruz. Ankara Kars arasında nostalji treni konulmuş, haftanın 7 günü karşılıklı.

Bizimde yolcu trenlerimiz vardı. Ankara Zonguldak arasında karşılıklı gece geçerlerdi. Yöresel ismi Posta treni idi. Yolcu taşımanın yanında mektuplarımızı, hayallerimizi, beklentilerimizi de taşırdı. İsmi buradan geliyor.

O dönemde Çerkeş’te lise bulunmuyordu. Bizler Zonguldak M. Çelikel lisesinde okuduk. Posta treniyle gidip gelirken her türlü duyguyu yolculuğumuzda yaşadık.

Ayrıca Çerkeşspor’un Çankırı’da ki maçları için taraftar olarak Çankırı’ya gider, erken saatte iner, sabahçı kahvesinde vakit geçirdikten sonra maça giderdik. Yine dönüşümüzde Ankara’dan Zonguldak’a giden posta trenine biner, Çerkeş’e gelirdik. Öğrencilik yıllarımızda yine Çerkeş’ten binip Zonguldak Filyos’a gider, denize girer, omuzlarımız yanık bir vaziyette yine posta trenAine binip Çerkeş’e dönerdik.

Birde motorlu tren vardı. Haftada 3 gün Ankara-Zonguldak arası sefer yapardı. Bizler sırf motorlu treni görmek için istasyonun yolu tutardık. Trenler hasret kokardı. Ayrılığın ince sızısını hissederdik. Giderken uzun uzun çaldığı düdükleri, gecenin karanlığını yırtan bir çığlık gibi yürekleri burkardı. Gidenleri ve kalanları duygulandırır, dolan gözlerini birbirlerinden gizlemeye çalışırlardı yolcular ve uğurlayanlar. Kısacası zordur ayrılık.

Çerkeş İstasyonu yaşanmış bu duyguları çoktan unuttu. Bundan 7-8 yıl önce Demiryolları yenileme ve modernizasyon çalışmalarını başlattı. Tüm tren seferleri kaldırıldı. Çalışmalar ve sinyalizasyon sistemleri tamamlandı. TCDD Bundan iki yıl önce Zonguldak-Karabük arasında yukarda fotoğrafını gördüğünüz yolcu trenlerini karşılıklı olarak günde 4 sefer hizmete soktu.

Bu arada Vilayetimiz Çankırı‘da Çankırı-Ankara arasında sefer konulması için çalışmalara başladığını işittik. Kısacası Çankırı-Karabük arasında hiçbir faaliyet ve gelişme yok. Bu ihtiyacı ve nostaljiyi yaşamamış olan ilgililerin ilgileneceğini ümit ediyorum.

Bizler; Çerkeş, Saçak, Atkaracalar, Kurşunlu ve demir yolu güzergahında ki beldeler istiyoruz ki; Zonguldak Karabük arasında çalışan iki trenin güzergahı Çankırı‘ya kadar uzatılsın. Vatandaş vilayetle olan resmi ve özel işlemlerine kolayca ulaşabilsin.

Ha bu arada Sayın Belediye Başkanını üst yapı çalışmalarından dolayı kutluyorum. Çerkeş’in gidiş kapılarından biri olan İstasyon caddesinin yol ve kaldırımını keşke unutmasaydı.     

Hani bir türkü vardı ya “Kara Tren Gecikir Belki Hiç Gelmez” geleceğini ümit ediyoruz Hoşça kalın.

Süleyman Gültop

 

#kara #tren #çerkeş #çankırı #zonguldak #ankara #karabük