AJANS ÇERKEŞ

Tarihi Ahşap Köprüde Restorasyon Başladı

Tarihi Ahşap Köprüde Restorasyon Başladı

01 Kasım 2019 14:02

Tarihi Ahşap Köprü Restore Ediliyor

Çerkeş’in Çaylı köyüne bağlı Güvem Mahallesinde yer alan Tarihi Ahşap Güvem Köprüsü, Melen Çayı üzerine inşa edilmiştir. Köye yaklaşık 3,5 km mesafede konumlu köprünün inşa kitabesi yoktur; ancak Geç Osmanlı Dönemi’ne ait olduğu söylenebilir. Yaklaşık 40 metre uzunluğundaki ahşap köprü, yine ahşap bir örtü ile kapatılmıştır.

 Uzun yıllar ayakta duran tarihi köprü zamanla tahrip olarak kullanılamaz hale geldi. Çankırı İli Kültür Envanteri listesinde yer alan Tarihi Ahşap Köprü Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına başlandı.

Restorasyon çalışmalarının başladığını belirten Karaşar Köyü Muhtarı Hikmet Ar yaptığı açıklamada, “Osmanlı Döneminde Pazar yolu olarak da kullanılan güvem köprümüz Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restore işlemlerine başlandı. Bu köprü Karaşar ve Çaylı köylerimizi birbirine bağlıyordu. Zamanla tahrip olan ve bir kısmı yıkılan köprümüz restorasyon çalışmaları sona erdiğinde tekrardan güzel bir görünüme kavuşacak. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.” dedi

#tarihi #ahşap #köprüde #restorasyon #başladı