AJANS ÇERKEŞ

Ilgaz Belediyesi ile Çankırı Belediyesi Arasında İtfaiye Polemiği!

Ilgaz Belediyesi ile Çankırı Belediyesi Arasında İtfaiye Polemiği!

05 Ağustos 2019 16:46

 

Ilgaz’da çıkan yangında İtfaiye Polemiği!

Dün sabah saat 10.30 sıralarında Çankırı’nın Ilgaz İlçesi Saraycık Köyünde çıkan yangında 1 kişi öldü, 4 evde maddi hasar meydana geldi. Komşu ilçelerde bulunan itfaiye ekipleri yangına müdahale etmek için Saraycık köyüne intikal etti fakat Çankırı Belediyesi ekipleri gelmedi.

Ilgaz Belediyesi ve Çankırı Belediyesi arasında bir polemik mi var?

İtfaiye aracını Ilgaz Belediyesi mi talep etmedi yoksa Çankırı Belediyesi mi göndermedi sorunun cevabını bizzat muhatabı Ilgaz Belediyesi Garaj Amiri Abdulkadir Çiyan’a sorduk.

Çiyan ile yaptığımız telefon bağlantısında, “ Sabah saat 10.30 da yangın ihbarını aldık. Aldığımız ihbarda 3-4 ev yanıyor içerisinde de engelli vatandaşımızın olduğunu söylediler. Biz ihbarı alır almaz 9 personelle beraber üç tane itfaiyemizi gönderdik. Evde insan olduğu için ekiplerin arkasından taksiyle 5 kişi daha gönderdik.”

Köyde yangın vanasının olmaması ve merkeze olan mesafesinin uzak olduğunu belirten Çiyan, İtfaiye aracının merkeze gelip su doldurup tekrardan köye dönmesinden oluşan vakit kaybını önlemek için Çankırı İtfaiyesini aradığını söyledi. Çiyan, “Çankırı Belediyesini aradım. Müdür beyle görüştüm. Müdür beyin söylediği ‘Talimat var, İtfaiye çıkaramıyoruz. Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’i arayıp İtfaiye istesin’ dedi. Tekrardan durumu belirterek bu yangında talimat olmaz dedim. Başkan Öztürk’ün, İsmail Hakkı Esen Başkan’ı araması gerektiğini söyledi ve telefon görüşmemiz sona erdi.

Ardından Korgun, Atkaracalar, Kurşunlu ve Tosya itfaiyesini aradım sağolsunlar hepsi ikşer personelle geldi. Hasan Kale beyi aradım o da hemen tankerini gönderdi. Yangını duyan Kastamonu itfaiyesi aradı. Yangının büyük olduğunu söyleyerek onlardan da ekip istedim ve sağolsunlar onlar da gönderdi. Yangına müdahale ederek diğer evlere de sıçramadan yangını söndürdük. Köy hizmetleri araç gönderdi ve yanan evleri yıkarak soğutma çalışmasını yaptık.

Yangında bir vatandaşın da yandığını belirten Çiyan, Allah göstermesin aynı şekilde Çankırı’da yangın çıksa biz direkt araçlarımızı göndermeye hazırız dedi.

2019 Mahalli İdareler seçimlerinde MHP'nin kalesi olan Ilgaz'ı AK Parti Adayı Mehmed Öztürk kazanırken, AK Parti'nin kalesi Çankırı Merkezi ise MHP'nin adayı İsmail Hakkı Esen kazanmıştı.

Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk ise sosyal medya hesabından yangına müdahale için gelen İtfaiye ekiplerine ve Belediye Başkanlarına büyük puntolu harflerle teşekkür etti.

Öztürk” KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANIMIZA VE İTFAİYE PERSONELİNE

ATKARACALAR BELEDİYE BAŞKANIMIZA VE İTFAİYE PERSONELİNE

KURŞUNLU BELEDİYE BAŞKANIMIZA VE İTFAİYE PERSONELİNE

KORGUN BELEDİYE BAŞAKANIMIZA VE İTFAİYE PERSONELİNE

TOSYA BELEDİYE BAŞKANIMIZA İTFAİYE PERSONELİNE

BELEDİYEMİZ GARAJ AMİRLİĞİ VE İTFAİYE 
PERSONELİMİZE

ILGAZ ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ VE ORMAN YANGIN SÖNDÜRME EKİBİNE

ÇANKIRI İl ÖZEL İDARE PERSONELERİNE

ÇANKIRI AFAT ve KIZILAY KURTAMA EKİBİNE

BUGÜNKÜ YANGINDAKİ KOORDİNELİ ÇALIŞMA VE DESTEKLERİNDEN ÖTÜRÜ

TEŞEKKÜR EDERİM”

#Ilgaz #belediyesi #ile #çankırı #belediyesi #arasında #itfaiye #polemiği