AJANS ÇERKEŞ

Bir Başarı Hikayesi

Bir Başarı Hikayesi

22 Şubat 2019 06:25

30 yaşındaki diyaliz hastası ve %90 bedensel engeli olan Ünsal Yartaşı, eğitime hiçbirşeyin engel olmayacağını gösterdi.

Ajans Çerkeş'e konuşan Yartaşı: “Öncelikle kendimi tanıtayım ben Ünal Yartaşı 30 yaşındayım Atkaracalar da yaşıyorum %90 bedensel engelliyim. Öncesinde köyümüzde iki yıl okula gitmiştim. Ancak öğrenci yetersizliğinden dolayı okulumuz kapatıldı.  Eğitim hayatıma devam edebilmek için her gün Atkaracalar’a gitmem gerekiyordu. Engelli olduğum için okula gidip gelmem Aileme zorluklar çıkaracaktı. Maddi olanaksızlıklar da eğitim öğretim hayatımı engelledi. Haftada üç gün Çerkeş Devlet Hastanesinde Diyalize giriyorum. Orada Elif hemşireyle tanıştım ve eğitim durumum hakkında sohbet ettik. Eğitimimi tamamlayabileceğimi hangi kurumlardan yararlanabileceğimi söyledi. İlçe Halk eğitim merkezin de sınava girdim ve ilkokul diplomamı aldım. Bundan sonraki Hedefim ortaokul diplomasını almak ve Üniversite hayalimi gerçekleştirmek. Benim gibi olan arkadaşlara da örnek olduğum için mutluyum. Beni cesaretlendirdiği ve yardımcı olduğu için Elif Özdemir Hemşireye, Halk Eğitim Merkezi Personellerine teşekkür ederim.” dedi.

 

Hemşirelik görevlerinden biri olduğunu aktaran Elif Özdemir, bu tür toplumsal olaylarda vatandaşlarımızın aynı duyarlılıkta olması gerektğini söyledi.

Özdemir: “Ülkemizde okuma yazma oranlarının artırılması amacıyla sayın Cumhurbaşkanımız ve eşinin başlatmış olduğu okuma yazma seferberliği kapsamında çevremde bulunan okuma yazma ihtiyacı olan herkesin eğitiminin sağlanması amacıyla hizmetlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum. Bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca hemşirelik yönetmeliğine göre hemşire meslektaşlarımın birey, aile, grup ve toplum sağlığının geliştirilmesi yaşam kalitesinin artırılması amacıyla eğitim, danışmanlık, araştırma, yönetim, kalite geliştirme, iş birliği yapma ve iletişimi sağlama rolleri mevcuttur. %90 Engelli olan 30 yaşındaki diyaliz hastam Ünsal Yartaşı’nın sağlık durumu nedeniyle okula hiç gitmediğini öğrendim. Kendisi için neler yapabileceğini ve hangi hizmetlerden yararlanabileceğini araştırmaya başladım. Çerkeş Halk Eğitim Müdürümüzün bilgilendirmesi ile ilkokul diplomasını bir sınav ile alabileceğini öğrendim. Gerekli organizasyonları yaptık. Ünsal’ın bu konuda kendine güveni yoktu. Konuyu detaylı aktardıktan sonra cesaretlendirdik ve kendine güvenmesini söyledim. Hedefinin Üniversite olmasını ve diğer engelli hastalarımıza örnek olmasını istedim. Bu sınav ile neleri başarabileceğini görmüş oldu ve eğitime devam etmeye karar verdi. Toplumda özellikle engelli bireylerin hangi hizmetlerden faydalanabileceğinden yeterince bilgisi olmadığını düşünüyorum. Bu tür toplumsal bir olayda herkesin aynı duyarlılıkta olması gerektiğine inanıyorum ve böyle toplumsal bir olaya vesile olabilmenin sevinç ve gururunu yaşıyorum.” dedi.

 

"ÇÜNKÜ OKUMAK İÇİN HİÇBİR ENGEL YOK"

Çerkeş Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ayşe Ceyhan Uzgör yaptığı açıklamada: “Çerkeş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak genel amaçlarımızdan biri okuma çağı dışına çıkmış imkanlar yüzünden okuyamamış vatandaşlarımıza yaygın eğitim kanalı ile okur-yazarlık belgesi vermek.  Bunun için yaptığımız alan taraması çalışmalarımızda tespit ettiğimiz her vatandaşımıza kurs imkanı sunuyoruz.  Gerek kendi kurumumuzda gerek okullarda gerekse evlerde öğretmen görevlendirerek bu kursları açıyoruz.

Ünsal, Hastanede Elif Hemşire aracılığı ile tanıdığımız engelli ve diyaliz hastası bir öğrencimiz. Kurumumuzda oluşturduğumuz komisyon ile kendisini ikinci kademe sınavına tabi tuttuk. Gerçekten zeki ve başarılı bir öğrenciydi. Bizden aldığı belge ile ilkokul mezunu oldu. Bundan sonraki süreçte Ünsal’ı ortaokula kayıt yapacağız. Aynı zamanda Açık ortaokul ve Açık lise kayıtlarını da Çerkeş Halk Eğitim olarak biz yapıyoruz.

Ünsal, diğer vatandaşlara örnek olur umarım. Çünkü okumak için hiçbir engel yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu okuma yazma seferberliği için Çerkeş Halk Eğitim olarak sonuna kadar varız. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. İnşallah bu yolda muvaffak oluruz.” dedi.

 


 

 

 

#çerkeş #halk eğitim merkezi #başarı #hikayesi