AJANS ÇERKEŞ

Dikkat! Sigara Tüketen Kişilerin Hayatı Tehlikede

Dikkat! Sigara Tüketen Kişilerin Hayatı Tehlikede

30 Mayıs 2019 23:47

17 Milyon kişinin tükettiği sigara her kullanış da size ve çevrenize zarar veriyor. Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü sigaranın insana verdiği zararları açıkladı.

İçinde 50’den fazla kanser yapıcı, 4 binden fazla kimyasal madde bulunan sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü tavsiyelerde bulundu.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü 
Tüm dünya ülkelerinde, her yıl 31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" olarak kutlanır. Sigara alışkanlığı önlenebilir bir hastalıktır ve toplum sağlığını sarsan temel bir nedendir. 
Her yıl 100.000 insanımızı kurban verdiğimiz, tüm kanser ölümlerinin 1/3'inin nedeni olan, buna rağmen 17 milyon kişinin sigara tüketicisi olduğu ülkemizde sigara tüketimini azaltmak ve sigaranın zararlarını anlatabilmeye yönelik olarak "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" etkinlikleri yapılmaktadır. 
Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığı için ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölüme, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçektir. İçinde 50’den fazla kanser yapıcı, 4.000’den fazla kimyasal madde bulunan sigara, kanserin başlıca tetikleyicisidir.

Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere, gırtlak, yemek borusu, ağız boşluğu, yutak, idrar yolları, böbrek, pankreas, idrar kesesi, karaciğer, servis ve kan kanseri görülme sıklığının artmasına neden olur.

Akciğer kanserinin %90’ı sigaraya bağlıdır ve akciğer kanseri diğer tüm kanserlerin toplamı kadar insanın ölümüne neden olmaktadır.

Sigara, kanı pıhtılaştırdığından damar çeperlerini kalınlaştırır. Bunun sonucu damar sertliği ve yüksek tansiyon oluşur. Bu oluşum; göz, beyin, kalp, karaciğer, böbrek başta olmak üzere bütün damarlarda çatlama, yırtılma ve tıkanmalar yapar. Kan dolaşımı yavaşlar, nabız sayısı artar, solunum yetmezliği görülür.

Sigara içerek sadece kendimize değil, sevdiklerimize ve çevremizdeki insanlara zarar verdiğimizi unutmamalıyız. Pasif içiciler sigara içen kişilerin yanında durarak 3700 çeşit kimyasal gazdan zarar görmektedirler. Her yıl binlerce pasif içici sigara dumanının verdiği zararlardan dolayı hastalanarak hayatını kaybetmektedir. Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların 1/3’ü sigara içen bir kişi ile yaşamaktadır, yani pasif içicidir. Sigara içmeyenlerde görülen akciğer kanserlerinin %17’sinin nedeni çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içiciliktir.

"Sağlık İçin Sigarasız ve Hareketli Yaşam"

Sigaraya karşı savaş kanserlerin %30’unu yok edecektir.

Sigara ile hem kendinizi hem geleceğinizi yok etmeyin.” Denildi.

#dikkat #sigara #tüketen #kişilerin #tehlikede #hayatı