AJANS ÇERKEŞ

Hafta Sonu Sınava Girecek Öğrencilerin Dikkatine!

Hafta Sonu Sınava Girecek Öğrencilerin Dikkatine!

29 Mayıs 2019 10:30

Hafta sonu gerçekleşecek Merkezi Sınav ile İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) için Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğünden öğrenci ve velilerini ilgilendirecek açıklama geldi.

MERKEZİ SINAV NE ZAMAN VE İÇERİĞİ NELER ?

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin yapılacak merkezî sınav 01 Haziran 2019 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30'da, ikinci bölüm 11.30'da başlayacaktır. İlk olarak sözel bölüm 50 soru ve 75 dakika, ikinci olarak sayısal bölüm 40 soru 80 dakika olmak üzere uygulanacaktır.

Merkezi Sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacaktır.

SINAVA GİREN ÖĞRENCİLER YANINDA NE GETİREBİLECEK ?

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00'da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır. 

İOKBS NE ZAMAN VE İÇERİĞİ NELER ?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS)  ise 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların sınavı, 02 Haziran 2019 yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00'da merkezî sistemle aynı anda başlayıp, tek oturum olarak yapılacaktır.

Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacaktır.  Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.30'da Fotoğraflı Sınav Giriş Belgelerinde belirtilen salona alınmak üzere hazır bulunacaktır.

İOKBS Sınav sonuçları 22Temmuz 2019 tarihinde açıklanacaktır.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk Hafta Sonu gerçekleşecek Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavı hakkında bir mesaj yayımladı. Öztürk mesajında şu ifadelere yer verdi: 

“ Sevgili Öğrenciler;

Sınavlarda başarı için üç dönemin etkili ve verimli değerlendirilmesi çok önemlidir. Birinci dönem sınav öncesi dönemdir. Bu dönemde düzenli ve planlı ders çalışmak, geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmek, sınav motivasyonunu artırıcı etkinlik ve faaliyetlerde bulunmak, aile ve çevre desteğini almak en önemli unsurların başında gelmektedir. İkinci dönem ise sınavın uygulandığı dönemdir. Bu dönemde de kaygınızı kontrol altına alarak ve doğru bir test tekniği kullanarak sınav başarınızı artırabilirsiniz. Üçüncü dönem de sınav sonrası tercih dönemidir. Bu dönemde ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda size en uygun ortaöğretim kurumuna yerleşebilmeniz amacı ile profesyonel bir yardım almanız ve ailenizin görüşlerini de dikkate almanız doğru karar vermeniz açısından son derece önemlidir.

Okullarımızdaki rehberlik öğretmenlerinden ve Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nde görevli rehberlik öğretmenlerinden sınav öncesi ve tercih döneminde uzman desteği alabilirsiniz.

Değerli Çankırılılar;

Öğrencilerimizin sınavlarda daha başarılı olabilmeleri için sınav yapılacak saatlerde gerek trafikte, gerekse sınav salonlarının etrafında onları rahatsız edecek her türlü gürültü ve davranışlardan kaçınılması son derece önemlidir. Çocuklarımızın sağlıklı bir sınav ortamında sorulara cevaplarını verebilmeleri için sükûnet ve sessizliğin sağlanması gerekmektedir.  Öğrencilerimizin, gürültü kirliliğinden uzak, sessiz ve huzurlu bir ortamda sınava girmelerinin sağlanabilmesi için sınav yapılacak okul çevresinde sessizliğin sağlanması, araç sahiplerinin okul çevresinde araç kornalarını sınav süresince mümkün olduğu kadar kullanmamaları, okul çevresindeki inşaat vb. çalışmaların sınav süresince durdurulması, seyyar satıcıların okul bahçesi ve çevresinde bulunmamaları oldukça önemlidir. Diğer sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da halkımızın gerekli hassasiyeti göstereceğini bilerek şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavlarının İlimiz ve Ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diler, sınavda görev alan yönetici ve öğretmenlerimize, diğer kamu görevlilerine, ailelere teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dilerim.” Dedi.

#hafta #sonu #sınava #girecek #öğrencilerin #dikkatine