AJANS ÇERKEŞ

Süleyman Gültop Yazdı 'Yeşil Kokardı Çerkeş'

Süleyman Gültop Yazdı 'Yeşil Kokardı Çerkeş'

16 Kasım 2019 09:04

Evet, yeşil kokardı ÇERKEŞ,

 Hepimizin içerisinde bir özlemdir yeşili koklamak, Farkında değilizdir çoğumuz bu özlemimizden. Pikniğe gittiniz de arabanızdan ilk indiğinizde çevrenize şöyle bir bakıp aldığınız ilk nefestir yeşil, Yolculuğunuzda etrafınızdaki ormanları, yeşilliği tabiatı gördüğünüzde aklınıza ilk gelendir Yeşil.

Yaşanmış yıllarımız, Çayır, Çimen kokardı, yaprak Kokardı. Akasya kokardı, Ihlamur kokardı, Leylak kokardı, Komşuluk, hürmet ve saygı kokardı. Komşumuz Naciye Teyze kokardı.

Nereden mi aklıma geldi bunlar? Bir rahatsızlığım nedeni ile Ankara ‘da belli bir süre ile hastanede yattım. Sevenlerimizin Geçmiş olsun telefonları yanında bir çok dostum da bizzat ziyaretime geldiler.Eksik olmasınlar.. Genellikle sohbet konumuz dünü ve bugünü ile Çerkeş ti.  Geçmişteki yaşanmışlıklarımız, Geleceğimiz, Maalesef yerine tekrar koyamayacağımız, bu gün için tamamen kaybettiğimiz geleneklerimiz göreneklerimiz, bunlarla ilgili özlemlerimiz dile geldi. Konumuzla ilgili olmamasına rağmen yeri gelmişken bu vesile ile kendilerine geçmiş olsun dileklerinden dolayı teşekkürlerini sunarım.

Türkiye genelinde olduğu gibi İlçemiz de de eski atadan kalma sivil ahşap mimarinin birçok özelliğini taşıyan evlerimizi terk ederek yeni oluşumlara betonun cazibesine kapılarak terk ettik ve yağmura rüzgâra kısaca tabiatın insafına bıraktık…

Eski yaşamımızı örf ve adetlerimizi koşuluklarımızı kısacası sokağımızı bile unuttuk. “Ohhh…!  ne güzel lüküs hayat, oh ne rahat” bilmem kaç ekran plazma televizyon., limitsiz internet.modern çocukların elinde birer tablet, bir mutfak, yine aynı şekilde banyo ,ve dört duvar.

Sıkılmaya başladık bazı şeyleri kaybettiğimizin farkına vardık. Bilmem kaç dairelik sitede komşu yok. Sabahları karşılaşıldığında tebessüm ederek günaydın diyen yok. Herkes burunun ucuna bakıyor. Sıkıldık evet hem de çok,,tanrının selamı esirgeyen komşuluktan,çok katlı betonlardan, hoşgörüsüzlükten, Hal hatır sormayı bir yana bırakın kafamızı bir zahmet kaldırıp” Günaydın, merhaba komşum, nasıl.dememekten “ Komşum birkaç gün evde olmayacağım her ihtimale karşı evin anahtarı sende dursun” diyememekten. Sıkıldık artık.

Çerkeş’e doğal gaz geleli birkaç yıl oldu. Ve bir çok tanıdığım artık bahçeli  “ tek katlı evimiz olsa bahçede hanımın yetiştirdiği çiçeklerimiz bahçesinde çoluk çocuk istediği gibi koşup oynasa, böcekle çiçekle tanışsa ayakları toprağa çimene bassa, düşse kalksa  “kardeşim beni itti” diyerek sümüğünü çeke çeke size şikâyet etse, akşamları ailece bir bardak çayı ve ikramlıkları paylaşmak üzere, yan bahçe komşularının hal hatır sorulup, bahçeye davet edilse, Toprağı çapalayıp biber, maydanoz çilek yetiştirilsene, birkaç tavuk, çocuklara taze yumurta ne güzel olurdu. Hayal etmesi bile güzel.

Çerkeş İstasyon Mahallesinde geçti çocukluğumuz. Genellikle de bisiklet üzerinde tertemizdi çevre. İyi Hatırlıyorum rahmetli anneannem evi en üst kattan süpürmeye başlar, bahçe kapısının önünden yolu da yetişebildiği yere kadar süpürür temizlerdi.

Şimdi mi? Sakın sokağa çıkıp hayallerinizi yıkmayın. Ya da Akşam  üzeri çıkında bir dışarıya, koklayın havayı, Bahar mı kokuyor, ? Toprak mı kokuyor, Leylak mı.? Akasya mı? Tabii ki hayır. Hayır, tahmin edin ne o koktuğunu bize bırakıyorum. Aşağı yukarı da hepiniz daha çıkmadan sokağınıza tahmin ediniz. İsterseniz Fidanlık yolundan göletlere doğru gidin ama sakın arabanızın camları açık olmasın. Dışarıdan efil efil bu malum koku gelir.

Benimde emeklisi olduğum kurumun ve diğerler kişi ve kuruşların çevreye farklı bakış değerlendirmeleri açısından, başka yerlere yapılması gereken hayvancılıklı ilgili tesisler merkeze yapıldı. Ve Buna göz yumuldu.

Ve artık Çerkeş yeşil kokmaz oldu.

Hastane sohbetimizin konuları idi bunlar, Nerden nereye...? Hasta psikolojisi işte..! Laf lafı açıyor.

Esen kalın, sağlıklı kalın, hoşcakalın. Kendinize iyi bakın…

(Çiçekler Bahçemizden) 

#süleyman #gültop #yazdı #çerkeş #kokardı #yeşil