TR 2024
  • kızılcahamam diş
ÇERKEŞ Haber Girişi : 21 Ocak 2021 20:48

Ankara Veteriner Hekimler Odasından Zehir Zemberek Açıklama

Ankara Veteriner Hekimler Odasından Zehir Zemberek Açıklama

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Çerkeş’e Layık Görmedi

KONUK MOBİLYA 21.02.2024

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı Çerkeş’te basın toplantısı düzenleyerek yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelmiş, toplantıda yöneltilen soru üzerine de Veteriner Fakültesi ile ilgili düşüncelerini açıklamıştı.

Başkan Sopacı’nın “Çerkeş’e Veteriner Fakültesi istiyoruz” sözleri üzerine Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası bu isteği şiddetle kınayarak kamuoyuna sert bir açıklama yaptı.

“İlçemize Veteriner Fakültesi’ni istiyoruz”

Aynı zamanda da veteriner hekim olan Başkan Sopacı Hayvancılığın kalbi olan Çerkeş’e Veteriner Fakültesi yapılmasını talep etti. Sopacı, “Karatekin Üniversitesi gelişip büyüdükçe Çankırı’da gelişip büyüyecektir, ilçelerimiz de kalkınacaktır. Tabi sizin de dediğiniz gibi elimiz o kadar güçlüyken Veteriner Fakültesi neden olmasın? Veteriner Fakültesi’nin kazandırılması, Çankırı için büyük bir kazançtır. Gerçekten Çerkeş olarak onu planlıyoruz, düşünüyoruz. Çekinmeden de ifade ediyorum, biz bu yola inanarak çıktık. Bunun çok yakın takipçisi olarak ilçemize Veteriner Fakültesini istiyoruz. Hakkı olan alsın, hak eden yere hak verilsin. Eğer hayvancılık bölgesi Çerkeş ve bu yöre ise biz üniversiteden veterinerlik fakültesini istiyoruz.” dedi.


“Yeter ki yetkililer onay versin”

Sopacı tüm zeminlerin hazır olduğunu ve sadece bir onaya kaldığını söyledi. Başkan Hasan Sopacı,, “Şuan helva yapmak için tüm malzememiz hazır. Biz Çerkeş’te bir Veteriner Fakültesi olmasının ötesinde bir hayvancılık üssü, modern bir eğitim kurumu, bir araştırma kurumu, bir örnek bölge olacağına inanıyoruz. Bunun için tüm fiziki çabamız, fiziki desteğimiz, sizlerin arkasında, Fakülte binası için uygun yer bulunur. Yeter ki yetkililer onay versin.” dedi.


Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’nın Çerkeş’e yapılmasını istediği Veteriner Fakültesi değerlendirmesinin ardından Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasından zehir zemberek bir açıklama geldi. Başkan Sopacı’nın Veteriner Fakültesi isteği sanki yüz kızartıcı veya utanç verici bir suçmuş gibi bir de şiddetle kınandı. AVHO’nun yazılı açıklamasında 2 dönem seçimle iş başına gelmiş Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’nın adının yazılmaması ise dikkatlerden kaçmadı.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası resmi internet sitesinden yapılan basın açıklaması ise şu şekilde; “Türkiye'de veteriner fakültelerinin sayısının artırılmasından çok, eğitim kalitesi ve standartlarının yükseltilmesi ile ilgili olarak ulusal ve uluslararası akreditasyonlar ve akredite olan fakülte sayısının arttırılması konularının konuşulması gereken şu günlerde Çerkeş Belediye Başkanı Veteriner Fakültesi açma arzusu ile gündeme gelmek istemektedir. Bölgemizde hali hazırda ulusal ve uluslararası akreditasyona sahip Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve ulusal şartlı akredite Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakülteleri bulunmaktadır. Çankırı ilinde veteriner hekimliği eğitimi almak isteyen gençleri bu fakültelere davet ediyoruz.

Ülkemizde hayvancılığın gelişmesi yeni fakülte açarak değil doğru ve sürdürülebilir hayvancılık politikaları ile mümkün olabilir.

Üstelik de kendisi de bir veteriner hekim olan bir belediye başkanının sözlerini şiddetle kınıyor, ülke gerçeklerinden bihaber olduğu için kendisine; populist yaklaşımını bir kenara bırakıp, gündemi ve mesleğin geleceğini takip etmesini tavsiye ediyoruz” denildi.

AVHO’nun açıklamasını okuyan Çerkeş’teki vatandaşlar Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Yönetimine çok sert tepki göstererek utanç verici bir açıklama olduğunu bildirdiler. Ajans Çerkeş aracılığıyla AVHO’ya seslenen vatandaşlar şu soruları iletti.

İşte cevaplanması beklenilen sorular;

AVHO, bir meslek odası mı yoksa siyasi bir parti mi?

AVHO, bu açıklamasıyla ne elde etmek istiyor?

AVHO, Çankırı’ya Veteriner Fakültesini neden layık görmüyor?

AVHO, Çankırılıları kültürsüz ve yobaz mı sanıyor?

AVHO’nun Çerkeş yada Hasan Sopacı düşmanlığı mı var?

AVHO, Veteriner Fakültesi isteyen her siyasileri şiddetle kınıyor mu?

AVHO, Çankırı da eğitim almak isteyen öğrencileri başka illere gitmeleri konusunda yönlendirerek neyi amaçlıyor?

AVHO, bu açıklamayı yapabilecek cesareti nereden alabiliyor?

AVHO, bir ilçenin gelişmesine engel olarak Çankırı’ya kin beslemelerinin altında neler yatıyor?

AVHO, bir istekle böyle oluyorsa projeye başlayınca çıldıracak mı?

AVHO, bu ciddiyetsiz açıklamasının ardından bir özür mesajı yayınlayacak mı?

AVHO, hiçbir gerekçe göstermeden sadece ayar vermek mi istiyor?

Çankırı’ya Hekimler Odası kurulursa AVHO’nun üye kaybı yaşayacağı endişesi mi bastırdı?

POLAT KARDEŞLER HAYVANCILIK 05.04.2024

*Bu sorular vatandaşlar tarafından Ajans Çerkeş aracılığıyla Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odasına sorulmuştur. AVHO Yönetimi de aynı şekilde Ajans Çerkeş aracılığıyla söz hakkını kullanabilir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.