TR 2024
  • kızılcahamam diş
ÇERKEŞ Haber Girişi : 09 Nisan 2024 17:40

ÇERKEŞ'TE BAYRAM NAMAZI KAÇTA, NASIL KILINIR?

ÇERKEŞ'TE BAYRAM NAMAZI KAÇTA, NASIL KILINIR?
Çerkeş'te Ramazan Bayram Namazı saat kaçta kılınacak?

 

KONUK MOBİLYA 21.02.2024

 

ÇERKEŞ'TE BAYRAM NAMAZI KAÇTA, NASIL KILINIR?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı yayımladığı 2024 bayram namazı imsakiyesiyle birlikte, Çerkeş'te Ramazan Bayram Namazı saat kaçta kılınacak?

 

2024 Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, Çerkeş'te bayram namazı saatleri vatandaşlar tarafından araştırılmaya başladı. Çerkeş'te Bayram Namazı saati 06.48 olarak belirlendi.

 

Bayram namazı, yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır.

 

 

 

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

 

Niyet edilir.

İmamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır. Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde; Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır. İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

 

 

 

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir. Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

POLAT KARDEŞLER HAYVANCILIK 05.04.2024


Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.