TR 2024
  • kızılcahamam diş
ÇERKEŞ Haber Girişi : 28 Mayıs 2024 20:39

ÇERKEŞLİ KADINLAR YÖRESEL LEZZETLERİ MÜŞTERİLERİYLE BULUŞTURUYOR

ÇERKEŞLİ KADINLAR YÖRESEL LEZZETLERİ MÜŞTERİLERİYLE BULUŞTURUYOR
Çerkeşli kadınlar tarihi konakta ürettikleri yöresel yemekleri ilçeye gelen misafirlere sunuyor.

 

KONUK MOBİLYA 21.02.2024

ÇERKEŞLİ KADINLAR YÖRESEL LEZZETLERİ MÜŞTERİLERİYLE BULUŞTURUYOR

 

Çerkeşli kadınlar tarihi konakta ürettikleri yöresel yemekleri ilçeye gelen misafirlere sunuyor.

 

Çerkeş Belediyesinin destekleriyle Çerkeşli kadınların bir araya gelip kurduğu Çerkeş Kadın Kooperatifi, ilçede bulunan yaklaşık 150 yıllık tarihi Işıklar Konağı'nda hizmet vermeye başladı.

 

İlçenin coğrafi işaretli lezzetleri Çerkeş kurabiyesi, Çerkeş pırasa dolması, Çerkeş su böreği, Çerkeş sırma baklavasının yanı sıra madımak otuyla yapılan gözleme badıma bükmesi, mantı çeşitlerinden bohça hamuru, pirhoy ile erişte, Çerkeş lokumu gibi yöresel tatları üreten kadınlar, yiyecekleri nostaljik bir atmosferde müşterilerinin beğenisine sunuyor.

 

 

 

Dayanışma örneği sergileyen kadınlar, kazançlarıyla aile bütçesine katkıda bulunuyor. Çerkeş Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Erdoğan, hizmet verdikleri tarihi konağın daha önce belediye binası olarak kullanıldığını söyledi.

 

Yaklaşık 3 ay önce Işıklar Konağı'nda çalışmalara başladıklarını anlatan Erdoğan, "Çerkeşli kadınlar olarak kooperatifi 7 kişi kurduk. Çerkeş'imizin yöresel lezzetlerini yapıyoruz burada. Çerkeş'in yöresel lezzetlerini gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Bizim burada yaptığımız yöresel ürünleri zaten Çerkeşli hemşehrilerimiz biliyor. Bizim asıl amacımız Çerkeş dışından gelen bütün hemşehrilerimize bu lezzetleri tattırmak. Bu konuda inşallah ilerleyen günlerde farklı çalışmalarımız olacak. Dışarıya açılmak istiyoruz. Merak eden, görmek isteyen herkesi buraya davet ediyoruz. Bu lezzetlerimiz aslında bize saraylarımızdan kalma lezzetlerdir. Biz burada yapmaya devam ediyoruz. Aslında asırlık lezzetlerimizi biz burada devam ettiriyoruz. Biz burada yaptığımız ürünleri kadınlarımızla birlikte hem yapıyoruz hem satıyoruz, kadınlarımızın da ev ekonomisine destek olmasını sağlıyoruz."

 

 

Kooperatif olarak daha büyük bir üretim tesisi kurmayı planladıklarının altını çizen Erdoğan, kuracakları tesiste üretecekleri erişte, tarhana gibi ürünleri tüm Türkiye'ye ulaştırmayı hedeflediklerini anlattı.

 

POLAT KARDEŞLER HAYVANCILIK 05.04.2024

Mizgin Ustacı da Çerkeş'te yaşadığını, fırsat buldukça yöresel lezzetleri tatmaya çalıştığını dile getirerek, "Birbirinden güzel ürünler çıkartıyorlar. Kooperatifte çalışan herkesin eline, emeğine sağlık. Gerçekten herkese bu lezzetleri denemelerini öneriyorum. Başarılarının devamını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.