TR 2024
  • kızılcahamam diş
ÇANKIRI Haber Girişi : 11 Temmuz 2019 14:11

"IPARD Hibelerinde Kadın ve Gençlere Pozitif Ayrımcılık Yapıyoruz"

Çankırı TKDK, IPARD Hibeleri bilgi toplantısı dün Hacıali Düğün Salonunun Karatekin Salonunda saat 14:30’da, Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre KILIÇ, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, İl İdare Şube Başkanları, STK temsilcilerinin katılımı ile başladı.

KONUK MOBİLYA 21.02.2024

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, “Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu toplantımızda TKDK İl Koordinatörlüğümüzün IPARD Programları ve projeler hakkında bir sunumunu dinleyeceğiz ve ardından Cumhurbaşkanlığımızın genelgesi okunacak. Toplantımıza genel idare konularının görüşülmesi ile devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda TKDK İl Koordinatörü Ziraat Mühendisi Emre Akbıyık 2013 yılından bugüne Çankırı’da yapılan IPARD hibelerini anlattığı konuşmasında,

“AB Katılım Öncesi Yardım aracı Kırsal Kalkınma hibelerini (IPARD) 2013 yılından bugüne Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu üzerinde yatırımcılara kullandırıyoruz.

Türkiye genelinde Çankırı’nın da içinde olduğu 42 ilde bu hibeler kullandırılmaktadır.

Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kırsalda 16 sektördeki yatırımlara @-p arasında hibe verilmektedir. (Süt, kırmızı et ve kanatlı yatırımları, et-süt işleme ve pazarlama yatırımları, meyve-sebze depolama ve paketleme, su ürünleri, arıcılık, tıbbi-aromatik bitkiler, seracılık, yerel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, yenilebilir enerji)

IPARD hibelerinde kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

-Kadın yatırımcılara sıralamada ilave puan vererek projelerini ön plana çıkartıyoruz.

-40 yaş altı genç yatırımcılara hayvancılık tedbirinde ilave %5 hibe sağlıyoruz.

Çankırı 42 il içinde en fazla hibe

ödediğimiz 15. İl

-Toplam 459 projeye 101,8 Milyon TL hibe sağlandı.

-Bu hibenin 91,4 Milyon TL’si ödendi, 10,4 Milyon TL’yi ödeyeceğiz.

-Bu hibeler sayesinde 187,7 Milyon TL yatırım yapıldı.

-Çankırı’ya; 24 süt üretim tesisi, 22 besi çiftliği, 34 kanatlı et üretim tesisi, 1 yumurta tavukçuluğu, 1 kırmızı et işleme tesisi, 360 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama, 9 arıcılık projesi, 1 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler projesi, 5 kırsal turizm tesisi, 2 yenilenebilir enerji tesisi kazandırılmıştır.

IPARD-2 5. Kırsal Kalkınma Başvuru Çağrısı Sonuçları

POLAT KARDEŞLER HAYVANCILIK 05.04.2024

-Hayvancılık (besi, süt, kanatlı) ve İşleme-pazarıama yatırımları (Et, süt ve su ürünleri işl.pzrl. tesisleri, meyve-sebze soğuk hava deposu ve paketleme tesisleri) sektörlerinde toplam yatırım tutarı 12,5 Milyon TL olan 7 adet proje başvurusu alınmıştır. Bütçesi 60 Milyon Avro (400 Milyon TL) olan IPARD-2 – 6. Kırsal Kalkınma Başvurusu Çağrısı devam etmektedir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.