• ÇERKEŞ DÜĞÜN SÜNNET NİŞAN ÇEKİMİ
ÇERKEŞ Haber Girişi : 10 Aralık 2020 20:06

Yeni IV. Murat Cami Nereye Yapılacak, Hangi Dükkanlar Yıkılacak?

Çerkeş Belediye Meclisinin Aldığı Karar Polemik Yarattı

Aslına uygun olarak yeniden yapılması planlanan Sultan IV. Murad Camii Çerkeş Belediye Meclis Toplantısında AK Parti oylarıyla kabul edildi. Proje hakkında detaylı bilgi verilmemesi nedeniyle çok sayıda vatandaşın aklında şüphe kalırken cami etrafındaki esnaflar ise diken üstünde kaldı.

'MECLİSİN GÜNDEMİNDE 3 ÖNEMLİ MADDE’

Çerkeş Belediye Meclis Üyeleri her ayın ilk Perşembe günü Belediye Başkanlığı makamında toplanarak Çerkeş’in kaderiyle ilgili kararlar alıyor.

Belediye Meclisinin Aralık ayı gündem maddeleri ise şu şekilde;

1-3194 sayılı İmar Kanunu gereğince oluşan hisseli parsellerin satışı,

2- Orman Genel Müdürlüğünden (Çerkeş Orman İşletme Müdürlüğü) bir adet pikap aracın hibe olarak alınması.

3- İlçemiz Kurtlar Mahallesi 52 Ada 1 Parsel üzerinde bulunan Sultan IV. Murad Camii’nin aslına uygun olarak yeniden yapılabilmesi için imar planında ki sınır güncellemesine ilişkin plan değişikliğinin kararının alınması.

Meclisin gündemindeki 3. madde meclis üyelerini de ikiye böldü. AK Parti’den 5 onay, MHP’den 3 ret alan madde oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu. Kişisel sebeplerden dolayı toplantıya katılamayan AK Parti Çerkeş Belediye Meclis Üyesi Kamil Aktar ve Mustafa Furkan Altuntaş oy kullanmadı.


‘MURADİYE CAMİİNİN TARİHÇESİ’

Sultan IV. Murat (Muradiye) Camii adından da anlaşıldığı üzere Sultan IV. Murat tarafından yaptırılmıştır. Sultan IV. Murat 1634’te Bağdat seferine giderken geçici ikameti sırasında Çerkeş’te yaptırılmıştır.

“Kastamonu Vilayeti Kangırı (Çankırı) Sancağı Nefs-i Cerkeş Kasabası derununda inşa edilmekte bulunan cami-i şerif’in hal-i hazırıyla ikmal-i nevakızı ira-e eyler projesi” olduğu ve “R. 7 Eylül 1327/M. 20 Eylül 1911 tarihinde Çankırı (Kangırı) Nafia Mühendisi Ali bin Memlik (?) tarafından tanzim edildiği” anlaşılmaktadır.


“T. Başer ise IV. Murat’ın musahiplerinden Silahtar Mustafa Paşa vasıtasıyla Çerkeş’te bir cami yaptırdığını; Muradiye Camisi olarak anılan bu binanın, Abdülhamit zamanında ıslah ve tamir ettirildiğini, 1943 depreminde yıkılan camiinin yukarısına 1953 yılında, yeni bir cami yaptırıldığını belirtir.” (T. Başer,

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.